понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne ogrodzenie czyli jak kto woli żywopłot

Żywe ogrodzenie inaczej żywoplot


Płoty roślinne na ogól spełniają funkcje ogrodzenia, natomiast częstokroć służą tez za ozdobę. Zwykle takie sztachety z Winylu z Drawska-Pomorskiego stawia się w nasłonecznionych miejscach, w których prędko rosną oraz mocno się zagęszczają. Dużo wdzięku maja tez takie żywe ogrodzenia, które prowadza przez cieniste zakątki parku. Ciemna zieleń liści z przejrzysta tu i ówdzie gmatwanina gałązek względnie kwiatami tworzą zajmujące wzrok obrazy, natomiast ożywcza wilgotność, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , powoduje że nawet mały spacer obok takiego płotu uspokaja oraz uspokaja.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, wypada wziąć pod uwagę funkcje takiego płotu, warunki które dominują w skwerze, również nasze upodobania i czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o prostym pokroju same rosną, częstokroć również bujnie rozkwitają, jednakże wymagają tez sporo przestrzeni. Geometryczne ewentualnie fantazyjnie profilowane zielone sztacheta z plastyku z Kraśnika mogą być niezwykle wysmukłe, jednakże powinno się je regularnie wycinać i raczej nie kwitną. Nie bez wpływu są również koszty nabycia roślin na plot.Jest wiec nad czym się zastanawiać, bowiem takie ogrodzenie konstruuje się na lata, niekiedy nawet na pokolenia.


Zazwyczaj zadowalający jest rosnący parkan o wysokości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr pospolity, niezwykle modny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on mnóstwo walorów:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio toleruje susze,
•w mgnieniu oka kiełkuje,
•regularnie podcinany porządnie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie zrzuca na zimę liści, i nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gąszcz jego witek aranżuje niedostępny dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zamienić z irga połyskująca - jesienią cudownie się przebarwia na rozmaite odcienie żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są także żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ploty nieformowane. Są to m.in. odmiany o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się praktycznymi roślinami polecamy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją formować tylko od strony widocznej, natomiast cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, aby rodziły owoce.


Niezmiernie wysokie, albowiem ponad dwumetrowe sztachety plastykowe z Nowego Tomyśla stanowi barierę nie do pokonania, natomiast w razie potrzeby zacienia sąsiadujące budynki i ulice. Żeby wykonać taki plot rośliny zasadzamy wokół granic posiadłości. Jeśli mamy sporo miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo dostarcza orzechy. Gdy chcemy żeby nasze żywe ogrodzenie było niezmiernie wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego albo klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze kiedy rośliny nas przewyższą, ich przycinanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий