среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek głazy ogrodzenie te pochodzą z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasem mało wprawnym ślepiem trudno je odróżnić.

Aczkolwiek kamienie sztachetki te są z różnych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasami mało biegłym ślepiem z trudem je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym maściom, banalnej obróbce a także stosunkowo niskiej cenie. Występują w wielu okręgach Polski – piaskowiec najłatwiej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz również w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza lub od razu obrabia, składa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie posyła do miejsca budowy ogrodzenie plastykowe na ogrodzenie i furtkę ogrodzeniowa. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak scalony lepiszczem piach, którego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Kiedy spoiwem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapiennym. Prócz bazy zlepiających występują tam również inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się barwa skał na sztacheta Winylowe na plot i bramę ogrodzeniowa, przybierają one wówczas przeróżne atramenty czerwieni, brązu i zieleni. W naturze złożone są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak ogromnych złóż wycina się najogromniejsze bloki, używane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne wolno także ciąć na sześciany o symetrycznych kształtach, wykorzystywane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Można również je rozdzielać przy asyście specjalnych klinów i dłut na małe, nieregularnych obrysów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztacheta PVC z Drezdenka stosuje się dodatkowo wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród uzbieranych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej muszli małż a także ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, lecz także mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować promowane na ogrodzenia PVC na plot i bramę ze sztachetek. Nadają się jednak po największej części do wykorzystywania w środku budynku, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo matowieją. Wapienie wolno wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do aranżacji ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej nadają się piaskowce krzemionkowe, albowiem są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu parku i własnych upodobań forma kamiennych płyt może być urozmaicony – od łamanych, niesymetrycznych, aż po prosto przyciętych prostokątów bądź kwadratów. Murki oraz sztacheta z PCV na plot i bramę ze sztachetek unosi się z głazów różnorodnego zarysu, zestawionych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. O ile płot powstaje z kafli o niesymetrycznych kształtach, powinno się je trafnie zestawiać tzn. tak, tak aby forma każdego następnego scalał się z poprzednim. Żeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe przerwy w środku wolno wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły lub pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać też do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce wykorzystywane do budowy ogrodzenia należą do głazów mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz ujemnych temperatur w mgnieniu oka niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Bez trudu obrastają również mchem a także glonami. Można to powstrzymać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia albo rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy zdrapywać kurzu z powierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą zostać głębokie rysy. Sprofilowane jednostki polerują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego czyszczenia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak potrzebujemy, ażeby kamienie na ogrodzeniu błyskawicznie wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий